Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dla dzieci w spa i basenach

Statystyki ujawniają, że w uzdrowiskach i basenach dla dzieci codziennie tonie prawie 400 dzieci poniżej 15 roku życia, co przekłada się na jedno dziecko dziennie. Spośród tych liczb, 300 jest w wieku poniżej 5 lat. Niestety, 87% tych śmiertelnych wypadków ma miejsce w mieszkalnych spa i basenach. 

Utonięcie jest główną przyczyną niezamierzonego dnia u dzieci w wieku od 1 do 4 lat i niestety każdemu z tych przypadków można było zapobiec. 

Nie chodzi jednak tylko o to, by dzieci umiały pływać. Kilka z tych incydentów dotyczy nawet zdolnych pływaków, którzy zostali uwięzieni przez odpływ basenu. Od 1990 roku odnotowano również około 60 zgonów w wyniku porażenia prądem i około 50 poważnych porażeń prądem wokół i w basenach. 

Środki bezpieczeństwa nigdy nie są wystarczające, aby zastąpić nadzór osoby dorosłej. Źródło obrazu: Thermana Laško

Ale te wypadki nie powinny się zdarzyć w pierwszej kolejności, jeśli wprowadzi się kilka warstw ochrony. Jeśli masz spa lub basen w domu lub planujesz jego budowę w najbliższym czasie, oto kilka środków bezpieczeństwa, które możesz podjąć, aby zapobiec niepożądanym incydentom, które mogą dotyczyć Twoich własnych dzieci lub dzieci Twoich krewnych lub sąsiadów. 

Stosuj automatyczne pokrywy basenowe

Automatyczna pokrywa basenu jest najłatwiejszą metodą do wykorzystania, choć jest również najdroższa. Automatyczne pokrywy basenowe są zbudowane i zaprojektowane do konkretnych wymiarów basenu i pracy z zaledwie dotknięciem przycisku. Te pokrywy mogą kosztować $ 6.000 i więcej, w zależności od funkcji, konfiguracji i wielkości. 

Przydzielenie strażnika wody

Środki bezpieczeństwa nigdy nie są wystarczające, aby zastąpić nadzór osoby dorosłej. Eksperci zalecają wyznaczenie jednej osoby dorosłej, która będzie miała wyłączny obowiązek pilnowania dzieci w spa i basenach dla dzieci

Tym dorosłym nie powinien być ktoś zajęty czytaniem, pisaniem SMS-ów lub robieniem czegoś innego. Możesz wyznaczyć jedną osobę dorosłą do pracy na zmianę przez 15 do 30 minut, zanim przekażesz ją innej osobie dorosłej. 

Należy również pamiętać, że utonięcie w prawdziwym życiu to nie to samo, co można zobaczyć w filmach. Nie zdarza się tu wzywanie pomocy ani chlapanie. Dzieci mogą bezgłośnie i szybko zejść do wody. 

Basen jest świetnym miejscem do zabawy i nauki pływania dla dzieci. Źródło obrazu: Thermana Laško

Egzekwowanie barier i innych rodzajów środków bezpieczeństwa

Zalecane jest, a nawet wymagane w większości jurysdykcji, aby umieścić jakiś rodzaj bariery wokół basenu, czy to w postaci siatki bezpieczeństwa lub ogrodzenia, nawet jeśli nie ma dzieci w domu. 

Nigdy nie wiadomo, kiedy dziecko z sąsiedztwa skończy się wędrować, aby sprawdzić swój basen lub przyjaciele przynosząc swoje małe dzieci nad do pływania. 

Postawić ogrodzenia

Usuwalne ogrodzenia są jednymi z najbardziej powszechnych i popularnych barier bezpieczeństwa dla basenów. Te ogrodzenia pochodzą z różnych materiałów i stylów i powinny być nie wspinać się z wysokości co najmniej 4 stóp do 5 stóp. Brama musi być także samozatrzaskowa i samozamykająca. Powinna również odchylać się od basenu, aby zapobiec pchaniu jej przez dzieci, gdy spadnie na zatrzask. 

Te ogrodzenia muszą być przezroczyste, jak również, jak szkło, kute żelazo, lub ogniwo łańcucha. Nie powinny też mieć żadnych wnęk ani podnóżków, które ułatwią dzieciom wspinanie się po nich. 

Ponieważ wszystkie lokalne i państwowe jurysdykcje nakładają różne przepisy dotyczące bezpieczeństwa basenów dla rzeczy takich jak bariery, jeśli w ogóle, właściciele domów są odpowiedzialni za edukację na temat tego, co należy i można zrobić, aby utrzymać dzieci bezpieczne wokół basenów. Muszą również zapewnić, że kupują tylko produkty, które przestrzegają przepisów. 

Jest to rzeczywistość dzisiaj i wielu właścicieli domów są teraz ścigane z powodu sąsiedztwa dzieci tonących w ich basenach i są nieznajomość kodów basen. 

Eksperci zalecają wyznaczenie jednej osoby dorosłej, która będzie miała wyłączny obowiązek pilnowania dzieci w spa i basenach dla dzieci. Źródło obrazu: Thermana Laško

Naucz się resuscytacji

Możesz uratować życie, gdy wiesz, co zrobić, gdy znajdziesz nieodpowiadające dziecko lub nawet dorosłego w spa lub basenie. Chociaż ogólnie rzecz biorąc jest to świetna umiejętność, aby nauczyć się wykonywać CPR, jest to niezbędne, jeśli jesteś właścicielem spa lub basenu. Jest to kolejna warstwa ochrony, którą możesz wdrożyć wraz z resztą wskazówek zawartych w tym artykule. Nigdy nie wiesz, jaka metoda będzie działać, dopóki faktycznie nie będzie. 

Zainstaluj osłony siatkowe i siatki bezpieczeństwa

Pokrycia siatkowe i siatki bezpieczeństwa są w użyciu od 15 lat lub tak. Wszystko, co musisz zrobić, to zabezpieczyć pokrywę siatkową lub siatkę do zakotwiczenia wokół basenu. Ponieważ potrzebują nieco więcej czasu, aby zainstalować i usunąć, są one lepszą opcją dla osób, które używają swoich spa i basenów dla dzieci często. 

Włóż alarmy do drzwi

Zaleca się, że nawet jeśli masz już automatyczną pokrywę, siatkę bezpieczeństwa lub ogrodzenie, nadal ważne jest, aby używać alarmu dla drzwi, które prowadzą do obszaru basenu. Jest to szczególnie krytyczne, jeśli Twój dom służy jako czwarta strona do bariery, która otacza Twój basen. 

Te alarmy drzwiowe muszą mieć unikalny dźwięk, który różni się od innych alarmów, których używasz wokół domu, telefonu lub dzwonka do drzwi. W ten sposób będziesz wiedział od razu, gdy ktoś otworzy drzwi do basenu.

Należy również zapomnieć o drzwiach dla zwierząt. Ciekawskie dzieci mogą w końcu prześlizgnąć się przez te otwory. Niektóre lokalne jurysdykcje wymagają również, aby drzwi prowadzące do obszarów basenowych nie miały drzwi dla zwierząt. 

Naucz dzieci pływać

Wiele osób wydaje się myśleć o pływaniu jako o sposobie na zabawę dla dzieci w lecie lub świetnym ćwiczeniu, które pozwoli im zachować sprawność fizyczną. Jednak nauczenie ich, jak pływać, może zrobić wielką różnicę w ratowaniu ich życia. 

Dzieci, które nie umieją pływać są bardziej narażone na ryzyko utonięcia nawet o 70%. Ważne jest również, że w przypadku zaginięcia dziecka należy najpierw sprawdzić spa lub basen, zanim gdziekolwiek indziej. 

Jeśli chodzi o spa i baseny dla dzieci, nie ma czegoś takiego jak najlepsza odpowiedź na to, jakiego środka bezpieczeństwa powinieneś użyć. Ale nadal, używając jednego lub więcej zawsze będzie lepiej być bezpiecznym niż żałować. 

Artykuły z tej samej kategorii: