Zbiory topograficzne na wysokim poziomie

Są tacy, którzy zbierają znaczki i monety, niektórzy antyki, inni wolą wyrafinowanie i tajemnicę, którą niosą ze sobą mapy historyczne. A jeśli jesteś wśród tych, którzy zastanawiają się, czy warto zacząć, czy jesteś trochę zdezorientowany, jak kontynuować, jesteś we właściwym miejscu.

Wartość map historycznych

Na wartość mapy wpływa podaż i popyt, jak w przypadku każdego innego przedmiotu, i ostatecznie sprowadza się do umowy między kupującym a sprzedającym. Można jednak dokonać pewnych przydatnych uogólnień w szacowaniu cen. Dwie duże grupy czynników wpływają na wartość mapy, jedna dotyczy tożsamości mapy, a druga jej stanu. Czynniki związane z tożsamością mapy zostaną omówione jako pierwsze:

Na wartość mapy wpływa podaż i popyt, jak w przypadku każdego innego przedmiotu, i ostatecznie sprowadza się do umowy między kupującym a sprzedającym.

Wiek mapy

Im starsza mapa, tym z reguły jest bardziej wartościowa. Jednak używanie wieku jako jedynej podstawy do oceny jest bardzo niebezpieczne. Mapy 1500 można kupić za mniej niż 200,00 dolarów, natomiast mapy 1800 mogą być warte kilka tysięcy dolarów i odwrotnie. Nie jest to więc cecha generująca niepodważalną wartość.

Rarytas

Niektóre mapy zostały wydane w niewielkiej liczbie i są stosunkowo rzadkie. Jeśli występują inne warunki zwiększające wartość, mapa jest dodatkowo wzmocniona rzadkością, ale sama rzadkość nie tworzy wartości.

Im starsza mapa, tym z reguły jest bardziej wartościowa.

Wymiar

Większość kolekcjonerów woli duże mapy. Takie mapy są zazwyczaj bardziej szczegółowe i bardziej dekoracyjne, podczas gdy niektórzy kolekcjonerzy wolą mniejsze mapy, ponieważ są one tańsze i łatwiejsze do przechowywania.

Twórca map

W przypadku map historycznych, kartograf może mocno wpłynąć na cenę. Oznacza to dobre studiowanie okresu i szukanie wielkich nazwisk, które kreśliły jego geografię.

Walory estetyczne

Wiele osób kupuje mapy z zamiarem oprawienia ich i wyeksponowania w swoich domach lub biurach. Ludzi tych bardziej pociąga mapa z wirami, wymyślnymi obramowaniami, potworami morskimi, wyrafinowanymi kolorami itp. niż prostsza mapa tego samego regionu i epoki. Niektórzy kolekcjonerzy specjalizują się również w mapach dekoracyjnych. Oczywiście podnosi to cenę takich map. Nie oznacza to jednak, że nawet mapy miejskie mogą mieć dużą wartość.

Mapy miast często zawierają również informacje o komunikacji miejskiej, takie jak rozkłady jazdy autobusów i tramwajów oraz lokalizację przystanków.

Inne cenne cechy map historycznych

Region przedstawiony

Kolekcjonerzy w niektórych krajach rozwinęli upodobanie do zbierania map swoich regionów, co powoduje wzrost cen map z tych regionów. Niemcy, Holendrzy, Brytyjczycy, Australijczycy, Kanadyjczycy i Amerykanie to niektóre z narodowości, które kochają mapy swoich krajów. Mapy świata są popularne wśród kolekcjonerów na całym świecie i często mapa świata jest najdroższa w danym atlasie. Wymagane są również mapy kontynentów, zwłaszcza Ameryki, a także mapy Ziemi Świętej i Japonii. zo.

Znaczenie historyczne

Niektóre mapy, szczególnie te odkrywców, są pierwszymi, które przedstawiają dany obszar lub jego cechę. Inne mapy mogą przedstawiać ważną bitwę lub podobne wydarzenie. Inne przykłady można sobie wyobrazić z geografii, takie jak Kalifornia jako wyspa. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej takich map sięga do wydarzenia, tym większe jest ich znaczenie, a zatem i wartość.

Stan

Wszystkie sprzedawane przez nas mapy i druki są oryginalnymi antykami, dlatego przy ocenie ich stanu należy pamiętać o ich wieku. Stan wszystkich przedmiotów jest zazwyczaj odnotowany na certyfikatach autentyczności, które im towarzyszą. Często mapy (i duże wydruki) mają strony środkowe; mogą również często mieć odbarwienia krawędzi lub ogólne odbarwienia z wiekiem. Pozycje w naszym katalogu nie będą wykrywały drobnych wad, jednak wszelkie wady, które naszym zdaniem istotnie wpływają na przedmiot, będą odnotowywane, np. naprawione rozdarcia, nieregularne wykwity lub plamy, zabrudzenia itp.

Rozszyfrowanie wartości mapy historycznej to zadanie dla eksperta i nie można improwizować jako znawca. Wymagane jest ogromne przygotowanie z zakresu historii i geografii reprezentowanego obszaru lub dobra znajomość mapy obecnego miasta i historii, która doprowadziła je do takiego stanu.

Ponadto konieczne jest posiadanie baz wiedzy, które pomogą nam zrozumieć użyte materiały, stan zachowania obiektu i jego prawidłowe datowanie, aby nie natrafić na antyczne repliki o niewielkiej wartości.

Krótko mówiąc, podobnie jak w przypadku innych kolekcji, wybór map historycznych wymaga cierpliwości i poświęcenia.

Artykuły z tej samej kategorii: