Różne metody ważenia ula

Ważenie ula to najlepszy sposób, by zorientować się w liczbie pszczół w nim przebywających i jak przebiega produkcja kolonii. Jedynym problemem jest to, że wyjęcie ramek z ula w celu ich sprawdzenia nie tylko wymaga wysiłku i czasu. Może to również spowodować stres zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pszczół. 

Jeśli potrzebujesz lub chcesz zważyć swoje ule, poniżej przedstawiamy kilka metod, które stosują pszczelarze:

Ważenie ula to najlepszy sposób, by zorientować się w liczbie pszczół w nim przebywających i jak przebiega produkcja kolonii.

Podnieś swój ul dla lepszej dokładności      

Metoda podnoszenia jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz uzyskać większą dokładność podczas ważenia uli. Ta metoda może się sprawdzić, jeśli możesz przenieść pudełka na wagę. 

Z drugiej strony, waga ula zależy od liczby pszczół w środku, liczby skrzynek oraz objętości propolisu, plastra, miodu i czerwiu. Jeśli możesz podnieść całość, wystarczy, że przymocujesz do ula mocny pasek i podniesiesz go na wytrzymałej wadze łazienkowej. 

Jeszcze jednym sposobem wykorzystania podnoszenia jest otwarcie ula, a następnie podnoszenie pudełek pojedynczo na wagę. Jest to łatwiejsze w porównaniu do podnoszenia całej rzeczy na skali. Należy tylko pamiętać, że może to przeszkadzać pszczołom, ponieważ trzeba będzie otworzyć ich ul. 

Przechylanie ula Łatwiejsze ważenie

Ważenie uli powinno odbywać się przez tytułowanie ze względu na ich typowo ciężką wagę. Ponieważ pełny ul może ważyć nawet 300 funtów, można sobie tylko wyobrazić, jak trudno będzie go zważyć za jednym razem. 

Przechylenie oznacza, że mierzysz tylko jedną stronę na raz, co oszczędza Ci kłopotów. Wielu pszczelarzy używa tej metody do monitorowania produkcji miodu w swoich ulach. 

Aby wykonać tę metodę, przygotuj solidną sprężynową wagę łazienkową, która wytrzyma duże obciążenie. Przechyl ostrożnie ul na jedną stronę i wsuń pod niego wagę, aby zmierzyć jego ciężar. Zanotuj wagę i powtórz proces po drugiej stronie ula. 

Dodaj oba pomiary razem, aby uzyskać całkowitą wagę ula. Ta suma będzie mniej więcej dokładną wagą twojego ula. Chociaż przechylanie nie zapewnia całkowitej dokładności, wielu pszczelarzy zgadza się, że pomiar jest wystarczająco bliski rzeczywistości. 

Ważenie ula przy użyciu zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla lepszej wydajności

Nawet przemysł pszczelarski zaczyna korzystać z postępu technologicznego. Już dziś ważenie ula stało się inteligentniejsze i łatwiejsze dzięki różnym dostępnym urządzeniom. 

Dostawca rozwiązań pszczelarskich oferuje na przykład wagę ulową, która wykorzystuje technologię bliskiego pola lub NFC, aby pokazać wszystkie dane zebrane z ula na smartfonie. Oprócz wagi, oferuje on również pomocne informacje dotyczące utrzymania pszczół. 

Istnieją również zaawansowane technologicznie wagi pszczele, które mogą śledzić wagę ula, aby umożliwić pszczelarzom określenie, czy przepływ nektaru jest dobry, czy nie. Wysyła ona również alarm, który powiadamia, jeśli niedźwiedzie zaatakowały ul. Może również pokazać poziom wilgotności i czy kolonia ma nieprawidłową temperaturę. 

Dzięki tym różnym metodom ważenia ula, możesz z łatwością utrzymać się na właściwym kursie ze swoimi pszczołami. 

Artykuły z tej samej kategorii: