Waga pszczela i znaczenie ważenia uli

Ważenie ula za pomocą wagi pszczele

Wagi pszczele są ważne, ponieważ ważenie ula jest doskonałym i dyskretnym sposobem monitorowania aktualnej kondycji pszczół. 

Podczas gdy ważne jest, aby mieć oko na pszczoły, są chwile, kiedy trzeba dać im przestrzeń, której potrzebują. 

Pszczoły nigdy nie są zadowolone, gdy ich ule są otwarte, szczególnie jeśli robisz to każdego dnia. W większości przypadków chcesz mieć dobry obraz tego, jak przebiega produkcja miodu w Twojej kolonii. Jednak wyjmowanie i sprawdzanie każdej ramki może być stresującym doświadczeniem nie tylko dla pszczół, ale także dla Ciebie, pszczelarzu.

Ważenie ula za pomocą wagi pszczelej daje całkiem dobre wyobrażenie o ilości miodu lub liczbie pszczół w ulu. Ponieważ każdy robotnik w ciągu swojego życia wytwarza najwyżej ½ łyżki miodu, może to również dać Ci wspaniałe poczucie zadowolenia i satysfakcji z doskonałej pracy całej rodziny. 

Znaczenie ważenia ula 

Dlaczego warto dbać o ilość miodu, jaką mają pszczoły? Zimowanie jest zdecydowanie tym jednym, niezwykle ważnym powodem. Pszczoły nie mogą wychodzić na zewnątrz, kiedy jest zimno, więc polegają tylko na swoim miodzie, aby utrzymać ciepło i pożywienie. W zależności od obszaru, w którym mieszkasz i warunków zimowych, jakie tam panują, Twoje pszczoły potrzebują określonej ilości zapasów miodu, aby przetrwać zimę. 

Wagi pszczele - przykład
Demonstracja działania wagi pszczele

Ważenie ula (więcej na https://www.honigschleudern.eu/) jesienią pozwoli Ci dowiedzieć się, jakie są zapasy miodu u Twoich pszczół i czy musisz zacząć podawać im syrop, aby mogły przetrwać do sezonu wiosennego. 

Ważenie za pomocą wagi pszczelej jest również ważne w innych porach roku. Kiedy jest przepływ miodu, ważne jest, aby sprawdzać codziennie lub co dwa dni, aby śledzić ilość miodu produkowanego przez pszczoły. Ich szybkość może nas zaskoczyć. 

Jeśli ważysz się regularnie i doświadczyłeś rójki, możesz zważyć się ponownie, aby określić liczbę pszczół, które straciłeś. Funt ma w przybliżeniu 3000 pszczół. Na przykład zwykłe 3-funtowe opakowanie pszczół zawiera 10 000 pszczół. 

Jak zważyć ul 

Jak zatem należy ważyć ule? W zasadzie nie ma zbyt wielu możliwości, jeśli chodzi o ważenie uli. Przechylanie jest bardzo tanim i łatwym sposobem stosowanym przez większość pszczelarzy. 

Przechylanie 

Przechylanie jest najlepszym rozwiązaniem z tego prostego powodu, że ule są dość ciężkie. Możliwe jest, że duży, pełny ul waży nawet 300 funtów. Możesz zaoszczędzić sobie wiele kłopotów i udręki, gdy przechylisz ul i zmierzysz tylko jedną stronę na raz. 

Wagi pszczele
Monitoruj swój ul za pomocą wagi pszczele

Warto kupić solidną wagę pszczelą, która wytrzyma duży ciężar. Przechyl ul ostrożnie na jedną stronę, a następnie wsuń pod niego wagę pszczelą. Zanotuj wagę. Powtórz ten sam proces z drugą stroną, a następnie dodaj te dwie wagi. Suma musi być mniej więcej równa masie ula. 

Dlaczego nie możesz po prostu zmierzyć konkretnego boku, a następnie pomnożyć go przez dwa? Cóż, to dlatego, że pszczoły nie budują symetrycznie przez cały czas. Jeśli skończysz ważąc lekką lub ciężką stronę, nie będziesz w stanie uzyskać dobrego odczytu. 

Czy waga będzie dokładna? Cóż, nie do końca. Pszczele wagi nie za każdym razem utrzymają połowę wagi ula, ale większość pszczelarzy uważa, że jest to wystarczająco blisko. 

Podobny efekt uzyskasz podnosząc z góry za pomocą mocnej wagi bagażowej lub takiej, na której można powiesić walizkę. Po przymocowaniu śruby do przeciwległych stron nad ulem, po prostu przechyl każdą stronę przez wagę, a następnie zsumuj oba ciężary. Upewnij się, że wszystkie skrzynki są spięte razem, aby nie ważyć tylko tej górnej. 

Przeczytaj także następny artykuł: Zbiory topograficzne na wysokim poziomie

Mapa miasta to graficzne przedstawienie przestrzeni miejskiej, na którym zaznaczone są ważne budynki, ulice, place, parki oraz inne punkty zainteresowania. Mapy miast służą do poruszania się po mieście i znajdowania interesujących miejsc, takich jak sklepy, restauracje, muzea czy teatry. Są one również przydatne dla osób planujących wycieczki po mieście, ponieważ pozwalają im na zaplanowanie trasy i uniknięcie korków.

Podnoszenie 

Dla tych, którzy wolą większą dokładność w porównaniu z tym, co może zaoferować metoda przechylania, można podnieść cały ul na wagę pszczelą. Jeśli czujesz się na siłach, możesz przymocować naprawdę wytrzymały pasek do ula, a następnie podnieść całość na wagę pszczelą. Oczywiście będzie to zależało od liczby pszczół, liczby ramek, ilości miodu, plastrów, czerwiu i propolisu

Wideo: Scale Hives – śledzenie wagi moich uli

Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz również otworzyć ul i podnieść każdą pojedynczą skrzynkę na wadze. Jest to bardziej dokładne i z pewnością o wiele łatwiejsze w porównaniu z podnoszeniem całości. Jednak jedynym minusem jest to, że trzeba będzie otworzyć ul i przeszkadzać pszczołom. 

Jaka jest idealna waga ula?

Co zatem zrobisz z zebranymi danymi? Jeśli mierzysz, kiedy jest przepływ miodu, możesz po prostu być zdumiony i marzyć o miodzie, który wkrótce zbierzesz. Być może będziesz chciał dokonywać odczytów codziennie lub co dwa dni, aby móc monitorować postępy. 

Jeśli będziesz dokonywał pomiarów jesienią, aby określić, czy Twoja kolonia jest gotowa na zimę, sprawy mogą być nieco bardziej skomplikowane. Po pierwsze, będzie to zależało od miejsca, w którym mieszkasz. Jeśli zimy są dłuższe i mroźniejsze, Twoja rodzina będzie potrzebowała więcej zapasów. Pszczoły w bardzo ciepłym klimacie mogą przeżyć na zaledwie 40 funtach miodu. 

Jeśli jednak w Twoim miejscu panuje prawdziwa zima, możesz chcieć zostawić 80-90 funtów miodu na jesień. Ale jeśli ważysz ul, to nie tylko mierzysz miód. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wagę plastra, ula i pszczół. 

Z pomocą wagi pszczelej będziesz mógł łatwo monitorować swój ul. 

Artykuły z tej samej kategorii: