Jak długo trwa bateria samochodowa?

Istnieje wiele obowiązków związanych z prowadzeniem i posiadaniem pojazdu. Oprócz wiedzy na temat właściwej konserwacji, ważne jest również zapoznanie się z różnymi części samochodowe, ich przeznaczeniem i możliwościami. Jedną z części, którą właściciel pojazdu często uznaje za oczywistą, dopóki nie przestanie on funkcjonować poprawnie, jest akumulator. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że akumulator w ich pojeździe może faktycznie wygasnąć. Teraz pytanie brzmi, jak długo wytrzyma akumulator samochodowy?

Ludzie mają powszechne błędne przekonanie, jeśli chodzi o akumulatory samochodowe, ponieważ w większości są one ładowalne, a nowsze modele są prawie bezobsługowe.

Akumulator samochodowy Goodyear
Akumulator samochodowy Goodyear

Prawda jest jednak taka, że akumulatory samochodowe szybko tracą swoją pojemność, przez co tracą zdolność do zasilania samochodu, a konkretnie zapłonu. Oznacza to, że gdy akumulator samochodowy straci ładowanie, Twój samochód nie uruchomi się. 

Aby upewnić się, że nie znajdziesz się w niefortunnej sytuacji, w której akumulator twojego samochodu umiera właśnie wtedy, gdy jesteś na środku pustkowia, i aby wymienić go na inny sposób, zanim jego życie dobiegnie końca, ważne jest, aby nauczyć się kilku podstaw o akumulatorach samochodowych i ich żywotności. 

Średni czas ładowania i żywotność akumulatorów samochodowych 

Najnowsze akumulatory samochodowe zostały zaprojektowane tak, aby działały na pełnych obrotach aż do momentu, gdy w końcu ulegną awarii. Nawet jeśli jest to zaletą, jeśli starasz się dotrzeć do sklepu samochodowego lub z powrotem do garażu, zanim akumulator ulegnie awarii, oznacza to również, że pojawią się pewne znaki ostrzegawcze, że akumulator wkrótce wygaśnie. 

Nie jest tak łatwo podać dokładną datę, kiedy bateria wygaśnie. Istnieją różne czynniki, które mogą zmniejszyć lub zwiększyć żywotność baterii. Poniżej znajduje się kilka czynników, które mogą mieć wpływ na żywotność Twojej baterii:

  • Ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury
  • Czas prowadzenia pojazdu
  • Zwiększone wykorzystanie energii elektrycznej 
  • Stan paska napędowego i alternatora 

Musisz pamiętać, że żaden akumulator samochodowy nie może trwać wiecznie. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz samochód każdego dnia, czy też pozostaje on w Twoim garażu tylko przez cały rok, nadal musisz wymienić akumulator w jednym miejscu. Akumulator samochodowy trwa zazwyczaj od 3 do 5 lat. 

Przeczytaj także następny artykuł: Nie kupuj części zamiennych do samochodu zanim tego nie przeczytasz

Zakupy części zamiennych do samochodu mogą być bardzo zniechęcającym i trudnym zadaniem dla wielu osób. Większość firm twierdzi, że posiada najlepszą część samochodową dla twojego samochodu. Jednak może to nie być wcale prawdą. 

Próba wciśnięcia akumulatora na dłużej niż 5 lat, nawet w najlepszych warunkach jazdy, może łatwo spowodować jego awarię, nie zauważając go. Z tego powodu większość producentów proponuje 5-letni harmonogram wymiany akumulatora. 

Gdy bateria osiągnie 3 lata lub więcej, możesz rozważyć jej przetestowanie. Test akumulatora jest zazwyczaj oferowany za darmo w lokalnym sklepie samochodowym, gdzie można uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat akumulatora samochodowego i jego aktualnego stanu. Test akumulatora pozwala również lepiej zrozumieć jego aktualny stan, dzięki czemu można lepiej oszacować, kiedy konieczna jest wymiana akumulatora. 

Oznaki ostrzegawcze wskazujące na awarię akumulatora samochodowego

Ponieważ nowoczesne akumulatory zostały zaprojektowane tak, aby zużywać cały dostępny ładunek zanim ulegnie awarii, istnieje kilka oznak, które ostrzegają, że akumulator jest wyczerpany. Starsze akumulatory mają zmniejszoną moc, powodują ściemnianie świateł przednich, nagłe wahania mocy i utrudniają uruchomienie pojazdu.

Wideo: Jak naprawić akumulator – domowy sposób – regeneracja

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy nowoczesny akumulator samochodowy wymaga ładowania, jest śledzenie jego wieku i przeprowadzenie testu akumulatora. Jeśli teraz możesz mieć do czynienia z martwym akumulatorem lub co gorsza, nie będziesz mógł w ogóle uruchomić swojego samochodu. 

Co się dzieje, gdy akumulator samochodowy umiera?

Dobrą wiadomością jest to, że naprawa martwego akumulatora samochodowego jest dość ekonomicznym i prostym procesem w porównaniu z resztą powszechnych problemów związanych z samochodem. Istnieje kilka rozwiązań, a niektóre nawet bezpłatne, które mogą pomóc w uruchomieniu akumulatora samochodowego na nowo. 

Akumulator samochodowy Exide
Akumulator samochodowy Exide

W przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów wystarczy nacisnąć ją, aby uruchomić pojazd, włożyć na drugi bieg, a następnie zwolnić sprzęgło, gdy zgromadzisz wystarczającą prędkość. Zwróć uwagę, że prawdopodobnie będziesz potrzebował pomocy, aby go ściągnąć. Z drugiej strony, drugi samochód i wysokiej jakości zestaw przewodów zworkowych skieruje wystarczającą ilość energii elektrycznej do akumulatora, tak aby włączyć silnik rozruchowy. Możesz również użyć pakietów zworek, które mogą osiągnąć podobny rezultat bez konieczności używania drugiego samochodu. 

Łatwiej jest też wymienić akumulator samochodowy, niż to brzmi. Mając w ręku tylko kilka niezbędnych narzędzi i odrobinę wiedzy, realizacja projektu zajmie tylko kilka minut. 

Najlepsze sposoby na poprawę żywotności akumulatora samochodowego 

Jeśli uważasz, że wymieniasz swój akumulator samochodowy zbyt często, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc w wydłużeniu jego żywotności. Ponieważ większość czynników zależy od Twojego własnego stylu jazdy, kilka zmian pomoże Ci jak najlepiej wykorzystać kolejną inwestycję w akumulator samochodowy. 

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę specyficzne warunki jazdy. Jeśli zawsze jeździsz po wyboistych szlakach i drogach wstecznych, Twój akumulator może cierpieć z powodu złego połączenia. Słabe połączenie to nieefektywny sposób przewodzenia prądu. W takim przypadku można poprawić żywotność akumulatora samochodowego, dokręcając tylko zacisk mocujący akumulator i połączenia przewodów akumulatora. 

Akumulatory samochodowe są podobne do innych rodzajów akumulatorów. Najlepiej jest zostawić je z pełnym naładowaniem nawet w stanie spoczynku. Nie należy grać w stereo ani zostawiać zapalonych świateł na dłuższy czas, jeśli silnik nie pracuje. Może to spowodować, że akumulator będzie słabszy, a alternator będzie pracował ciężej, co może zmniejszyć żywotność obu elementów. 

Jednym z prostych sposobów na sprawdzenie akumulatora jest sprawdzenie go przy każdej wymianie oleju. Jeśli wolisz zabrać swój samochód do zaufanego mechanika, możesz poprosić go o włączenie testu akumulatora do swojej zwykłej rutyny wymiany oleju.

Osłony przeciwgradowej

Osłona przeciwgradowa: Czego mogę użyć, aby ochronić swój samochód przed gradem?

Grad nie jest prawdopodobnie jedną z klęsk żywiołowych, które przychodzą na myśl. Niestety, co roku może on powodować szkody w pojazdach i uprawach o wartości miliardów dolarów. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiedniej osłony przeciwgradowej, która ochroni Państwa pojazd przed szkodami wyrządzonymi przez grad.

Artykuły z tej samej kategorii:


Opublikowano

w

przez

Tagi: