Różne metody odzyskiwania danych z dysku zewnętrznego

Nie ma wątpliwości co do tego, jak wygodne mogą być zewnętrzne dyski twarde. Dzięki tym urządzeniom możesz udać się w dowolne miejsce uzbrojony w terabajty danych, które możesz łatwo udostępniać na kilku urządzeniach. Ich instalacja jest również bardzo prosta. Czasami jednak, ze względu na ich pozornie niesamowitą sprawność, ludzie zdają się zapominać, jak kruche są, co sprawia, że ważne jest, aby dowiedzieć się, co wiąże się z ratowaniem danych z dysku zewnętrznego

Niestety, tylko nieliczni są zaznajomieni z procesem odzyskiwania plików z tych zewnętrznych dysków twardych. Niektórzy po prostu wpadają w panikę, nie wiedząc, co robić i jak to zrobić w pierwszej kolejności. Ale jeśli wiesz, jak odzyskać dane z zewnętrznego dysku twardego, oszczędza ci to kłopotów związanych z najgorszym. Pomaga to odwrócić to, co mogło być katastrofalnym wydarzeniem. 

Nie ma wątpliwości co do tego, jak wygodne mogą być zewnętrzne dyski twarde.

Jak działają zewnętrzne dyski twarde 

Zewnętrzny dysk twardy składa się z wielu wrażliwych części. Komponenty te są odpowiedzialne za zapisywanie danych jako rodzaj wzoru magnetycznego, który tworzą grupy namagnesowanych ziaren metalu. Ziarna pokrywają okrągłe wzory wirujące z prędkością 7200 obrotów na minutę, co ma miejsce w przypadku dysków konsumenckich. 

Każdy talerz ma wyznaczoną głowicę odczytującą unoszącą się kilka nanometrów nad powierzchnią talerza. Głowica ta zapisuje konwertowane ciągi bitów na dysku za pomocą prądu elektrycznego przepływającego przez elektromagnes. 

Płytka drukowana jest przymocowana do dolnej części dysku twardego. To tutaj znajduje się główny układ kontrolera i inne części elektroniczne, które są odpowiedzialne za sterowanie działaniem nagłówków. 

Niestety, tylko nieliczni są zaznajomieni z procesem odzyskiwania plików z tych zewnętrznych dysków twardych.

Wśród tych wielu komponentów elektronicznych znajduje się niewielki układ pamięci, który przechowuje oprogramowanie układowe. Jest to stałe oprogramowanie, które zawiera podstawowe instrukcje dotyczące sposobu, w jaki dysk twardy komunikuje się z resztą sprzętu komputerowego. 

Teraz, gdy masz już pewne pojęcie o tym, jak działają zewnętrzne dyski twarde, nadszedł czas, aby zapoznać się z różnymi metodami ratowania danych z dysku zewnętrznego. 

Wypróbuj polecenie CHKDSK

Narzędzie znane jako CHKDSK można znaleźć na każdym komputerze z systemem Windows. Jego głównym celem jest potwierdzenie integralności systemu plików określonego woluminu i próba rozwiązania logicznych błędów systemu plików. Korzystanie z CHKDSK jest zaskakująco łatwe i proste, pomimo braku graficznego interfejsu użytkownika. Wystarczy wykonać poniższe kroki:

 1. Przejdź do pola wyszukiwania na pasku zadań i wpisz „cmd”.
 2. Wybierz opcję Uruchom jako administrator. 
 3. Wpisz polecenie chkdsk X: /f, a następnie naciśnij klawisz Enter. Nie zapomnij zastąpić X określoną literą oznaczającą dysk twardy, który próbujesz naprawić. 
 4. Daj CHKDSK wystarczająco dużo czasu na zakończenie.  

Ponowna instalacja sterownika 

Nawet profesjonaliści wciąż popełniają błędy, a twórcy oprogramowania odpowiedzialni za tworzenie sterowników dysków twardych nie są wyjątkiem. Uszkodzony lub wadliwy sterownik może sprawić, że dysk twardy będzie niedostępny lub bezużyteczny. Dobrą wiadomością jest to, że jego ponowna instalacja zajmie tylko kilka minut. 

 1. Przejdź do paska wyszukiwania na pasku zadań i wpisz „menedżer urządzeń”.
 2. Wybierz opcję Menedżer urządzeń.
 3. Przejrzyj dostępne kategorie i wyszukaj swój zewnętrzny dysk twardy. W większości przypadków można go łatwo znaleźć w kategorii Urządzenia przenośne. 
 4. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy kartę SD i wybrać opcję Odinstaluj urządzenie. 
 5. Uruchom ponownie komputer. 
 6. Daj odpowiedniemu sterownikowi wystarczająco dużo czasu na automatyczną ponowną instalację.

Skorzystaj z funkcji pierwszej pomocy Narzędzia dyskowego

Chociaż użytkownicy komputerów Mac nie będą mogli używać CHKDSK do ratowania danych z dysku zewnętrznego, mają jeszcze lepszą opcję: Funkcja pierwszej pomocy Narzędzia dyskowego. Zgodnie ze swoją nazwą, główną funkcją tej funkcji jest ocena i naprawa urządzeń pamięci masowej, które nie działają tak, jak powinny. 

Ponieważ interfejs użytkownika jest ładny i łatwy w użyciu, jest to dość oczywiste. Oto jednak kroki, które należy wykonać, aby wykonać tę metodę:

 1. Przejdź do Findera. Wybierz Aplikację i wybierz Narzędzia. Uruchom Narzędzie dyskowe. 
 2. Z listy po lewej stronie wybierz dysk twardy, który chcesz naprawić. 
 3. Kliknij przycisk oznaczony jako Pierwsza pomoc. 
 4. Upewnij się, że korzystasz z funkcji First Aid, aby ocenić partycję pod kątem błędów. 

Wynajem niezawodnej usługi odzyskiwania danych z dysku twardego 

Jedyną wadą odzyskiwania danych z zewnętrznego dysku twardego jest to, że czasami nie można po prostu zrobić tego w domu przy użyciu oprogramowania do odzyskiwania danych dla majsterkowiczów. Istnieją przypadki, takie jak w przypadku dysków twardych z fizycznymi uszkodzeniami, kiedy najlepszą opcją jest poszukanie niezawodnego centrum usług odzyskiwania danych.

Usługodawcy ci składają się z profesjonalistów, którzy mają za sobą wieloletnie doświadczenie i korzystają z najnowocześniejszego sprzętu, który pozwala im na odzyskiwanie danych w Twoim imieniu. Chociaż te centra odzyskiwania danych nie są sobie równe, w dużej mierze podążają za tym samym przepływem pracy, który obejmuje następujące kroki:

 1. Składasz zlecenie pracy. 
 2. Nośniki należy odpowiednio zapakować i przygotować do wysyłki. 
 3. Uzyskaj profesjonalną wycenę. 
 4. Zgadzam się z podaną ceną. 
 5. Poczekaj, aż dane zostaną odzyskane i bezpiecznie dostarczone na zewnętrznym dysku twardym, dysku flash lub płycie DVD

W przeciwieństwie do tego, co większość ludzi zdaje się zakładać, ratowanie danych z dysku zewnętrznego z pomocą profesjonalisty nie wiąże się z wysokimi cenami. Wiele legalnych firm pobiera sprawiedliwe opłaty za usługę, co oznacza, że nie musisz wydawać dużych pieniędzy tylko po to, by nie uzyskać żadnych rezultatów. 

Karty SD (Secure Digital) odmieniły sposób, w jaki przechowujemy, przenosimy i dzielimy się naszymi danymi.

Oprogramowanie do odzyskiwania danych z dysku twardego

Ostatnią, ale nie najmniej ważną opcją ratowania danych z zewnętrznego dysku twardego jest użycie oprogramowania do odzyskiwania danych, zwłaszcza jeśli urządzenie jest już logicznie uszkodzone. Każde oprogramowanie stosuje określony sposób odzyskiwania danych z dysków twardych, więc najlepiej wybrać takie, które jest najwygodniejsze w użyciu. 

Podsumowanie 

To tylko niektóre z metod ratowania danych z dysku zewnętrznego. Pamiętaj, aby rozważyć wszystkie opcje, aby odzyskać ważne dane z pewnością i mniejszymi zmartwieniami. 

Artykuły z tej samej kategorii:


Opublikowano

w

przez

Tagi: