Nigdy więcej bez energii

Power Bank

Przenośne banki energii (gatunek nie jest tak ważny jak ładunek) składają się ze specjalnego akumulatora i obwodu zdolnego do pochłaniania i uwalniania energii elektrycznej. Mogą być również znane pod nazwą Power Station lub Battery Bank. Krótko mówiąc, są to urządzenia magazynujące energię, która może być następnie uwolniona w celu naładowania urządzeń elektronicznych.

Power banki stają się coraz bardziej popularne, ponieważ żywotność baterii naszych ukochanych telefonów, tabletów i przenośnych odtwarzaczy multimedialnych jest niewystarczająca w stosunku do czasu, przez jaki są one używane każdego dnia. Ich wielką zaletą jest to, że nie zawsze mamy pod ręką gniazdko elektryczne do ładowania. Dzięki temu możemy mieć zapasową baterię wtedy, kiedy jej potrzebujemy.

Ten typ Power Banku jest odpowiedni dla prawie każdego urządzenia USB. Aparaty fotograficzne, GoPros, przenośne głośniki, systemy GPS, odtwarzacze MP3, smartfony, a nawet niektóre tablety mogą być ładowane z Power Banku. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, aby naładować Power Bank, są one same.

Jak naładować Power Bank?

W większości przypadków każdy bank energii jest wyposażony w dedykowane gniazdo wejściowe do odbioru energii ładowania. Zasilanie do ładowania może pochodzić z gniazda USB w komputer osobisty lub z transformatora do ładowania z gniazda ściennego.

Power Bank
Możesz ładować telefony komórkowe za pomocą powerbanku

Większość banków energii dostępnych na rynku ma gniazdo mini lub micro usb do gromadzenia ładunku oraz standardowe gniazda usb do udostępniania go urządzeniom zewnętrznym. W niektórych rzadkich przypadkach mogą one wykorzystywać to samo gniazdo do pobierania i oddawania energii, ale raczej unikamy takich urządzeń, ponieważ łatwiej ulegają uszkodzeniu w wyniku przepływu prądu i są bardziej wrażliwe na spadki i wzrosty napięcia.

Kilka dodatkowych szczegółów

Pełne naładowanie banku energii trwa różnie długo i zależy w dużej mierze od jego pojemności. Zazwyczaj, gdy kupujemy te urządzenia, podawana jest maksymalna liczba pełnych ładowań dla urządzeń zewnętrznych. Przykładowo, naładowanie smartfona power bankiem o pojemności 1500 mAh powinno zająć mniej więcej tyle samo czasu.

Jak prawidłowo naładować power bank?

W przypadku większych elektrowni wskazanie to może być podwojone, potrojone lub czterokrotne. Zazwyczaj są to urządzenia od bardzo małych urządzeń jednokrotnego ładowania po bardziej spójne stacje dokujące, które mogą ładować nawet do 8 razy. Przykłady te opierają się na urządzeniach dostępnych na rynku i sprzedawanych po rozsądnych cenach: większa liczba wypełniaczy oznacza również wyższą cenę. Większość Power Banków jest wyposażona we wskaźnik LED pokazujący pojemność ładowania oraz wyłącznik bezpieczeństwa, który zapobiega przeładowaniu i przegrzaniu.

Artykuły z tej samej kategorii: