Historia prezentów urodzinowych i urodzin

Urodziny są wyjątkową okazją do świętowania i obdarowywania bliskich prezentami. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać odpowiedni prezent, który sprawi radość jubilatowi. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze najlepszego prezenty urodzinowego.

Pierwszym krokiem w wyborze prezentu jest zastanowienie się, co lubi osoba obchodząca urodziny. Możesz zacząć od listy jej zainteresowań, hobby lub pasji. Czy osoba obchodząca urodziny lubi sport, muzykę, podróże, gotowanie czy czytanie? Jeśli znasz jej zainteresowania, łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni prezent.

Jakie według was zestawy prezentowe są najlepsze do podarowania?

Wierzcie lub nie, ale nie zawsze tak było. W rzeczywistości znaczenie urodzin, jak również powody, dla których ludzie dają prezenty, uległy znacznym zmianom na przestrzeni lat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o urodzinach i prezentach urodzinowych. 

Starożytny Egipt

To było w starożytnym Egipcie, kiedy po raz pierwszy w historii odnotowano przypadek obchodzenia przez ludzi urodzin. Ale to świętowanie nie było z dnia urodzenia osoby. Zamiast tego, był to dzień, w którym osoba urodziła się jako bóg. 

Według starożytnych Egipcjan, po koronacji faraonów, zamieniali się oni w bogów. Dlatego organizowali uroczystości, aby uczcić te dni. Ale na podstawie tego, co wiadomo, starożytni Egipcjanie nie dawali prezentów podczas tych okazji faraonom. 

Grecja

To Grecy zapoczątkowali pierwszą praktykę dawania prezentów urodzinowych. Przyjęli oni od Egipcjan praktykę upamiętniania narodzin boga. Zwykle też składali bogom jakieś ofiary w dowolnym dniu lub w ich specjalne dni.

Jeden z hołdów złożonych bogini księżyca, Artemidzie, utorował drogę dla jednej z urodzinowych podstaw, które są nadal obserwowane w dzisiejszych czasach, czyli tortu urodzinowego. Grecy piekli torty w kształcie księżyca, zwieńczone świeczkami, które miały imitować blask księżyca. 

Ale to właśnie Kinderfest, niemiecka tradycja, która świętuje urodziny dziecka, stała się inspiracją dla współczesnej wersji tortów urodzinowych, choć jej początki sięgają dopiero końca XVII wieku. 

Artykuły z tej samej kategorii: