Jak bezpiecznie obsługiwać frezarki leśne?

Mulczery leśne

Stosowanie mulczerów leśnych jest jedną z najbardziej opłacalnych usług dodatkowych, jakie mogą zaoferować krajobrazy. Niestety, może to również powodować pewne szkody i zagrożenia, jeśli użytkownik nie podejmie niezbędnych środków ostrożności.

Rozpoczęcie pracy z mulczerem leśnym 

Kiedy używasz jakiejkolwiek formy mulczowania załącznik, ważne jest, aby upewnić się, że pasuje do możliwości maszyny, aby upewnić się, że może mieć wydajne działanie. Maszyna musi również posiadać niezbędną hydraulikę o dużym przepływie, a także musi mieć możliwość obsługi wagi przystawki. 

Mulczery leśne
Mulczerem leśnym przeznaczone są do kruszenia wszelkiego rodzaju drewna, gałęzi, krzewów, …

Urządzenia do podnoszenia ciężkich ładunków wymagają również przeciwwagi w celu zwiększenia stabilności. Narzędzia do cięcia drewna nie mogą być obsługiwane bez zamontowanego pakietu ochronnego.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa operatora

Aby zapewnić bezpieczeństwo operatora podczas prac związanych z usuwaniem ziemi, ważne jest, aby wyposażyć maszynę w bramę odporną na duże obciążenia lub uderzenia. 

Większość instrukcji obsługi mówi, że latające przedmioty lub odłamki, jak również spadające przedmioty mogą prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Z tego powodu zaleca się montaż systemu FOPS lub systemu ochrony przed spadającymi przedmiotami albo szyb kabinowych z poliwęglanu Lexan o grubości co najmniej ½ cala.

Mulczery leśne służą do czyszczenia zarośniętych powierzchni oraz pielęgnacji lasów i pól uprawnych

Wszystkie ekrany i osłony muszą być również regularnie otwierane, a maszyna jako całość musi być oczyszczana co jakiś czas, ponieważ w komorze silnika mogą gromadzić się zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do przegrzania i stać się potencjalnym zagrożeniem pożarowym. Podobnie, szyby boczne i przednie również muszą być oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, aby uniknąć pogorszenia widoczności. 

Przed przystąpieniem do pracy operator musi sprawdzić, czy wszystkie sworznie, nakrętki, śruby i inne elementy są prawidłowo dokręcone i umiejscowione. Operator, który używa przystawki jest również odpowiedzialny za zapoznanie się z bezpieczną i prawidłową obsługą, jak wskazano w instrukcji obsługi. Przed opuszczeniem lub podniesieniem mulczera należy upewnić się, że obszar jest wolny od wszelkich przedmiotów lub osób postronnych. Osoby postronne nie mogą znajdować się w odległości mniejszej niż 300 stóp od mulczerów podczas ich pracy. 

Podczas pracy należy zawsze nosić odpowiednie obuwie i ochronę oczu. 

Konieczne jest jak najczęstsze sprawdzanie widoczności, ponieważ niektóre nierówności terenu mogą mieć nagłe zagłębienia. Należy również zachować ostrożność podczas pracy mulczera na nierównym podłożu, ponieważ maszyna może się przewrócić, co może prowadzić do drobnych lub nawet poważnych obrażeń. 

Operator musi również poruszać się z bezpieczną prędkością, aby zapobiec utracie kontroli nad osprzętem mulczera. Prędkość należy zmniejszyć podczas jazdy po zboczu, w trudnym terenie lub podczas skręcania, aby nie dopuścić do wywrócenia się pojazdu. Podczas obsługi tego typu maszyn należy również bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa. 

Podczas obsługi leśnych mulczerów dyskowych, frez nigdy nie może być podniesiony na wysokość ponad kilku stóp nad ziemią bez zachowania szczególnej ostrożności. Używanie mulczera w pozycji uniesionej podczas cięcia gałęzi drzew może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci, gdy wózek płozowy znajdzie się w niestabilnej pozycji. 

Artykuły z tej samej kategorii: