Lusterka samochodowe i cel ich używania

Lusterko wsteczne to urządzenie, które umożliwia kierowcy widzenie do tyłu. Zwykle znajduje się ono w górnej części przedniej szyby wewnątrz kabiny. To urządzenie jest jednym z najbardziej podstawowych, ale niezbędnych urządzeń bezpieczeństwa w pojeździe. Stanowi pomoc dla kierowcy podczas wyprzedzania, parkowania tyłem itp. Zazwyczaj pojazdy mają także parę lusterek przymocowanych do nadwozia od zewnątrz. Są one popularnie nazywane „lusterkami bocznymi” lub zewnętrznymi lusterkami wstecznymi, które służą do tego samego celu.

Lusterko wsteczne to urządzenie, które umożliwia kierowcy widzenie do tyłu. Zwykle znajduje się ono w górnej części przedniej szyby wewnątrz kabiny.

Jak wyregulować lusterko wsteczne

Kotwa mocuje lusterko wsteczne do przedniej szyby za pomocą specjalnego typu złącza zwanego złączem „obrotowym”. Umożliwia kierowcy regulację lusterka zgodnie z jego pozycją siedzącą. Obecnie producenci lusterek produkują lusterka z soczewkami wypukłymi, w przeciwieństwie do zwykłego szkła stosowanego wcześniej. Zastosowanie soczewek wypukłych znacznie zwiększyło zdolność lusterek do rejestrowania odległych obrazów. Jednak obiekty odbite w lusterku wstecznym znajdują się bliżej niż się w rzeczywistości wydają. Dzieje się tak dlatego, że soczewka wypukła wyświetla mniejsze obrazy przedmiotów.

Chociaż lusterko wsteczne kojarzy nam się z uchwytem do zawieszania samochodowych odświeżaczy powietrza lub do sprawdzania swojego wyglądu przed wysiadaniem z samochodu, to po tych kilku informacjach można zrozumieć, dlaczego w szkole jazdy zawsze mówiono nam, że należy prawidłowo ustawić lusterko wsteczne. Regulacji należy dokonać zawsze przy zmianie pojazdu lub przesunięciu fotela kierowcy w zależności od jego potrzeb.

Oczywiście wymiary lusterka wstecznego zmieniają się także w zależności od wielkości pojazdu, proporcjonalnie do potrzeb jazdy i kierowcy.

Silux.si Lusterko wsteczne to nie tylko podstawowy element wyposażenia samochodów, ale także obowiązkowy element wyposażenia motocykli i rowerów elektrycznych, ponieważ umożliwia bardziej stabilną i bezpieczną jazdę oraz lepszą kontrolę nad drogą bez konieczności odwracania głowy i odwracania uwagi od tego, co znajduje się przed nami.

Artykuły z tej samej kategorii: